MIEJSCA Z DUSZĄ - PRZEGLĄD KARCZM NA PODHALU Wyróżniony
Karczmy to nieodłączny element podhalańskiego krajobrazu. Odwiedzamy Białkę i Bukowinę Tatrzańską, aby sprawdzić gdzie warto się wybrać, zjeść smaczny, regionalny posiłek. Znajdziesz tu także informacje o menu, wystroju, lokalizacji, a także dowiesz się, w których karczmach od czasu do czasu przygrywa góralski zespół.
Karczmy na Podhalu
Białka oraz Bukowina Tatrzańska słyną z serwowania przepysznych regionalnych dań - tradycyjna kwaśnica góralska z wkładką, moskole, oscypki z grilla z żurawiną. Gazdowie dbaja także o klimat i atmosferę miejsca, zazwyczaj dodając unikatowe detale w postaci owczych skór lub zapraszając wieczorami lokalne zespoły.
Gdzie dobrze zjeść na Podhalu?
Smaczne potrawy, duże porcje i przyjazne ceny. Na tym zależy wszystkim zastanawiającym się gdzie dobrze zjeść na Podhalu. Jak wybrać karczmę, która spełni te wszystkie oczekiwania? Podpowiadamy - najlepsze jedzenie w górach!
Karczma u Miescorza
Karczmę u Miescorza znajdziecie w Białce Tatrzańskiej przy ulicy Środkowej 329. Tu nazwa ulicy może Was nieco zmylić, bo Karczma znajduje się na rogu z ulicą Pod Grapą i tam też należy jej szukać. Dla klientów dostępny jest parking na przeciwko obiektu, obok wypożyczalni sprzętu narciarskiego. W słoneczną pogodę można zjeść na zewnątrz, pod parasolem. A no właśnie... ale co można zjeść? W menu nie brak tradycyjnych potraw regionalnych, takich jak moskole z bryndzą, chleb ze smalcem i ogórkiem. W Karczmie u Miescorza można także zjeść smaczne śniadanie. Zaś na obiad szef kuchni poleca placek po zbójnicku lub kotlet "Koliba" z pieczarkami. Także wegetarianie znajdą tu coś dla siebie: naleśniki ze szpinakiem, pierogi z jagodami i wiele więcej. Za 2-daniowy obiad dla jednej osoby zapłacimy średnio 30-40 złotych.
Warto tu także zwrócić uwagę na bogaty wystrój. Karczma w całości jest drewniana, także stoły i krzesła. Na ścianach wiszą skóry owiec i dzików oraz rogi jeleni. Ciekawym elementem wystroju są również lampy. Z zewnątrz przy wejściu wita nas para góralska, którą możecie zobaczyć na poniższych zdjęć.
Karczma Hajnos
Karcma Hajnos to stosunkowy nowy obiekt na kulinarnej mapie Podhala. Z pewnością atrakcyjna jest lokalizacja. Położona jest w Białce Tatrzańskiej, tuż przy stokach narciarskich Kotelnica Białczańska i Bania skąd rozpościerają się malownicze widoki na szczyty Tatr Wysokich i Bielskich. Także wnętrze karczmy zachwyca. Połączenie tradycyjnego budulca – drewna, z nowoczesnymi elementami tworzy elegancki i przytulny klimat. Oryginalnym elementem są także fototapety z górskimi szczytami.
Kuchnia w Karczmie Hajnos również wprawia w zachwyt… ale nasze kubki smakowe. Należy podkreślić, że kucharze dbają, aby składniki były z lokalnych upraw. Świeże ryby, które znalazły się w menu pochodzą od miejscowych hodowców. Dobre składniki to gwarancja sukcesu. W Karczmie Hajnos warto spróbować: śledzia w śmietanie, żurku z białą kiełbasą, a także kaczkę w naleśniku. 2-daniowy obiad w tym obiekcie będzie kosztował nas średnio 40-50zł.
Warto zaznaczyć, że karczma oferuje także dowóz dań pod same drzwi.
Karczma Kotelnica
Karczma Kotelnica położona jest na szczycie o tej samej nazwie. Z tarasu widokowego rozpościera się widok na panoramę niemal całych Tatr, Gorców i Pienin.
Uwaga! Karczma położona jest na wysokości 917m n.p.m. Dostać się do niej można kolejką lub…pieszo. Z pewnością przepyszna kuchnia wynagrodzi nam trud wspinaczki. W zimie zaś warto wziąć ze sobą narty. Kotelnica Białczańska to ośrodek narciarski z bogatymi atrakcjami.
W menu karczmy znajdują się pyszne i sycące dania kuchni polskiej oraz regionalnej. Specjalnością Karczmy Kotelnica są oscypki z żurawiną, kwaśnica, żurek czy też białczańskie pierogi. Warto spróbować! Za 2-daniowy obiad dla jednej osoby zapłacimy średnio 30-40zł.
Karczma Litworowy Staw
O Karczmie Litworowy Staw krążą już legendy. To karczma z tradycją, która specjalizuje się w tradycyjnych polskich daniach oraz kuchni regionalnej. W 2017 oraz 2018 została wyróżniona nagrodą Trzech Widelcy, jako jedna ze 100 najlepszych restauracji w Polsce.
Na przystawkę warto wybrać rydze (z podhalańskich lasów) z patelni smażone na maśle. Dla wymagających na pierwsze danie polecamy kwaśnicę z wędzonym żeberkiem, na drugie zaś grillowane szpadki z mielonej jagnięciny podane z moskolami, sałatą i sosem czosnkowym. Będąc w Litworowym Stawie trzeba także spróbować opiekanych pierogów z ziemniakami, bryndzą oraz kwaśnym mlekiem. Za syty obiad zapłacimy średnio 50zł.
Karczma Litworowy Staw to także piękne, góralskie wnętrza, bogate w detale. W lecie można wybrać stolik na zewnątrz. Od czasu do czasu, wieczorami (19.00-22.00) do kolacji przygrywa kapela góralska. Gospodarze informują o tym na swoim funpage’u na Facebooku. Do dyspozycji gości jest także Drink Bar z szerokim wyborem trunków.
Karczma u Chramca
To miejsce z renomą, na którym z pewnością się nie zawiedziesz. Smaczna kuchnia regionalna…a nawet pizza prosto z pieca z swojskich składników: kiełbasy i boczku. Wszystkie wędliny serwowane w karczmie są własnego wyrobu. U Chramca dbają o każdy detal nie tylko w kuchni, ale i na zewnątrz. Naczynia sygnowane są logo firmy, wnętrze urządzone jest w tradycyjnym, góralskim stylu, z oryginalnymi obrazami na ścianach przedstawiającymi tutejszy krajobraz.
Kuchnia to prawdziwy raj dla zmysłów. Szef kuchni szczególnie poleca: żeberko w sosie miodowo musztardowym i udziec z jelenia w sosie leśnym. Jeśli jesteśmy większą grupą warto wybrać korytko dla 4 lub 6 osób. U Chramca pierogi (mix) podawane są z przepysznym sosem grzybowym. Warto skosztować. Za 2-daniowy obiad dla jednej osoby zapłacimy średnio 40zł.
W karczmie zarówno w sezonie letnim jak i zimowym odbywają się wieczorki z kapelą góralską.
Gdzie zjeść w Bukowinie Tatrzańskiej? Przegląd karczm na Podhalu – ciąg dalszy
Karczma Giewont
Karczma Giewont to miejsce z długa tradycją – goście zawitali do niej po raz pierwszy w 1997 roku. To niewielkie, kameralne miejsce w centrum Bukowiny Tatrzańskiej.
Wystrój i wnętrze lokalu utrzymane jest w góralskim stylu. Można zjeść w sali z kominkiem, obok stylowego barku lub przeszklonej werandy. Obok restauracji znajduje się ogródek letni oraz parking.
Karczma Giewont oferuje smaczne dania kuchni regionalnej, polskiej oraz pizzę prosto z pieca. Specjalnością karczmy jest placek zbójnicki oraz pstrąg smażony. W ofercie znaleźć można także trunki regionalne oraz nalewki z owoców. To idealne miejsce na kolację we dwoje lub spotkanie z przyjaciółmi. Dodatki, w postaci skór owczych na oparciach ław, dekoracyjne lampy, kwiaty na stołach, urocze zasłony tworzą przytulny, miły klimat. Dania podawane są estetycznie, wyglądają wykwintnie i elegancko.
Karczma Wanta
Karczma Wanta przyciąga nie tylko smaczną kuchnią, ale i…wzrokiem. Wyjątkowe malowidła na budynku (możecie zobaczyć je na zdjęciach) humorystycznym gestem zapraszają nas do odwiedzenia karczmy: kobieta w oknie, wspinający się mężczyzna, a przy drzwiach… niedźwiedź wchodzący do karczmy oknem. Także przed budynkiem mamy także namalowaną wyjątkową panoramę Tatr z oznaczeniem Rysów oraz Wanty. Idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie z gór!
Kuchnia w Karczmie Wanta to smaczne dania kuchni polskiej i regionalnej. Goście polecają szczególnie placki ziemniaczane z sosem borowikowym, kwaśnicę, pstrąga oraz pierogi. Za 2- daniowy obiad dla jednej osoby zapłacimy średnio 30zł.
Tuż obok Karczmy Wanta zlokalizowane są 2 wyciągi narciarskie oraz wypożyczalnia sprzętu.
Karczma Szymkówka
Karczma Szymkówka zaskakuje swoim niebanalnym połączeniem smaków oraz zapierającym dech w piersiach widokiem, który towarzyszy nam podczas całego pobytu. Starania, dbałość o wartościowe składniki, najmniejsze detale została szybko doceniona. Karczmie Szymkówka przyznano tytuł Regionalnej Karczmy Małopolski i certyfikat Smaki Podhala oraz Markę Tatrzańską 2013.
Co zjeść na Podhalu? W Karczmie Szymkówka koniecznie musicie spróbować słynnych pulpecików z z mięsa jagnięcego marynowanych w tymianku, rozmarynie, czerwonym winie i ziołach serwowanych z sosem borowikowym w kosorkach ze smażonego oscypka białcańskiego, z surówką z ogórka kiszonego i z kaszą jęczmienną… brzmi niebiańsko i tak też smakuje!
Przestrzenny taras widokowy oraz panoramiczne okna umożliwiają podziwianie widoku na Tatry oraz tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego. W słoneczny, ciepły dzień można stąd zobaczyć panoramę od Kasprowego Wierchu aż po Słowackie Tatry Wysokie, a z drugiej strony Pilsko i Babią Górę, najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.
W pobliżu Karczmy Szymkówka znajduje się kilka bacówek i miejsc, gdzie pasterze wypasają swoje owce. Po obiedzie warto pójść zobaczyć z bliska jak powstaje najsłynniejszy góralski ser.