Jest w tej miejscowości coś, co sprawia, że chce się tutaj przebywać. Autentyczna góralska atmosfera, tradycja i to ciepło, z którym spotykamy się na każdym kroku. W Białce Tatrzańskiej poczujesz się jak w małej alpejskiej wiosce, ale tysiąc razy lepiej, bo nie trzeba nigdzie wyjeżdżać i wciąż jesteś u siebie. Białka Tatrzańska rozciąga się u podnóża polskich i słowackich Tatr, dlatego tatrzańskie panoramy ukazują się tutaj z każdego zakątka.

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Kotelnica Białczańska

Miejscowość otaczają górski Wierch Koszarków, Jankulakowski, Wysoki oraz słynny już na całą Polskę wierch Kotelnica. Białczańskimi wierchami biegnie droga, zwana Wierchową lub Drogą Królewską. Nazwa ta ma swój początek w przekazywanej z pokolenia na pokolenie góralskiej legendzie, która głosi, iż drogę tę przemierzył król Jan Kazimierz uciekając na Węgry przed Szwedami.

O walorach przyrodniczych nie można opowiadać. Te cudowne lesiste tereny, słoneczne polany, urwiska i górskie stoki trzeba zobaczyć na własne oczy. Samemu również należy zmoczyć dłoń w górskiej wodzie rzeki Białki, która wypływa z Tatr wysokich a jej 41 kilometrów długości kończy się jako dopływ Dunajca. Ta górska, dzika i nieprzewidywalna rzeka odkrywająca przed nami swoje dno pokryte białymi otoczakami, nie raz pokazała swoją górską naturę wylewając na okoliczne domostwa i drogi.

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Grand Tatry

Malownicze szlaki turystyczne

Po wschodniej stronie miejscowości wzrok przyciąga górujące na rzeką osuwisko z Krzyżem postawionym na wierzchołku. Jest to zbocze góry Litwinki, na którą prowadzi malowniczy i łagodny szlak turystyczny, doskonały na niedzielne wyprawy dla całej rodziny. Zimą góra zamienia się w stok narciarski z bardzo ciekawymi trasami i bajecznymi widokami.

Białka Tatrzańska to wciąż żywa góralska kultura. Mieszkańcy, zabytkowe domy i wciąż kultywowane tradycje, reprezentują skalne Podhale. W Białce działa góralski zespół regionalny Białcanie oraz kapela Mali Białcanie. Założony w 1984 roku zespół, reprezentuje miejscowość na konkursach, przeglądach i festynach odbywających się w okolicznych miejscowościach. W samej wsi, mieszkańcy wciąż posługują się tradycyjną gwarą góralska a w święta, zakładają tradycyjny strój góralski.

Najlepsze wyciągi na Podhalu

Białka Tatrzańska, mimo wiejskiego statusu reprezentuje się lepiej niż nie jedno miasto. Bogata oferta rekreacyjna i doskonała rzeźba terenu sprawiają, że przyjeżdżający tutaj goście mogą korzystać z całorocznych atrakcji, które umilą nocleg w górach i zapewnią świetne wspomnienia. Dynamiczny rozwój miejscowości, który postępuje od kilku lat, sprawia, że śmiało możemy ją nazwać kurortem, w którym znajdziemy wszystko, co powinna oferować tego typu miejscowość.

W Białce Tatrzańskiej prężnie działają i przyciągają turystów najlepsze wyciągi na Podhalu, a wśród nich Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Świetnie utrzymane, zadbane i dośnieżane sztucznym śniegiem trasy zjazdowe to główne z zimowych atrakcji oferowanych przez Białkę. Każdy pasjonat zimowych sportów znajdzie tutaj coś dla siebie. Snow Parki, wyciągi krzesełkowe, trasy biegowe, saneczkowe, lodowiska… to tylko niektóre atrakcje w Białce Tatrzańskiej.

Termy Bania

Doskonałą alternatywą dla narciarskich wypadów w góry są prężnie działające w Białce Tatrzańskiej baseny z wodą geotermalną. Woda w Termach Bania wydobywana jest z głębokości 2 500 metrów, dlatego przy wypływie osiąga temperaturę 75 stopni Celsjusza. Trafiając do obiegów cyrkulacyjnych, oddaje część ciepła, by później w basenach cieszyć idealną temperaturą. Terma Bania to strefa rozrywki, strefa relaksu i saunarium a także zabiegi SPA. Idealne odprężenie…

Latnie atrakcje oraz zielone białczańskie doliny przyciągają fanów aktywnego wypoczynku. Przełom Bałki, który zyskał już miano rezerwatu przyrody to jeden z piękniejszych widoków, których można być tak blisko. Rzeka Białka, będąca jedną z najzimniejszych rzek w Polsce przynosi ochłodę w upalne dni a z otaczających przełom skał Kramnicy i Obłazowej widać cała okolicę od jeziora Czorsztyńskiego po Tatry.

Karczmy i restauracje w Białce Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska to również pyszna kuchnia, bogata w regionalne produkty, które mieszkańcy produkują sami. Sery owcze i krowie, oscypki, miód prosto z pasieki, to wyjątkowe przysmaki, których można tutaj spróbować i przywołać smaki dzieciństwa i prawdziwej wsi. Idąc z duchem czasu Białka Tatrzańska oferuje też restauracje z nowatorskim, wysublimowanym menu, aby każdy znalazł tutaj coś dla swojego podniebienia.

Górska miejscowość Białka Tatrzańska, to miejsce godne polecenia dzięki której wymarzony urlop, wakacje a nawet krótki weekendowy wypad, staną się niezwykłą przygodą i przyniosą prawdziwą regenerację i beztroski wypoczynek. Serdecznie zapraszamy do Białki o każdej porze roku!

Rezerwuj teraz