Wycieczka do Zielonego Stawu Kieżmarskiego

Dzisiaj zabierzemy Cię na piękną, łatwą i szybką wycieczkę w Tatrach Słowackich. Nasz cel to Schronisko nad Zielonym Stawem, czyli Chata pri Zelenom plese. Jeżeli tak samo, jak my uwielbiasz górskie wycieczki, aktywność i wspaniałe widoki, przeczytaj ten artykuł, a poznasz kilka cennych wskazówek dotyczących takiej wyprawy! Zobacz też inne ciekawe miejsca na Podhalu.

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Trasa Biała Woda na Słowacji (Kežmarská Biela voda) - Schronisko nad Zielonym Stawem (Chata pri Zelenom plese).

Zaczynamy trasę z parkingu Biała Woda na Słowacji (Kežmarská Biela voda), odległość od naszego obiektu do punktu wylotu szlaku to ok 30 km. W tym momencie rozpoczynamy wycieczkę żółtym szlakiem, który jest dostępny również dla rowerzystów, więc jeżeli jesteś fanem dwóch kółek to koniecznie wybierz się tutaj latem.

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Przebieg trasy do Schroniska nad Zielonym Stawem…

Najpierw trasa biegnie przez las, ale od początku towarzyszy nam cudowny widok na Łomnicę (Lomnický štít), Kieżmarski Szczyt (Kežmarský štít) i Mały Kieżmarski (Malý Kežmarský štít). Odległość od parkingu do schroniska to 7,7 km - w zależności od tempa, dotarcie na miejsce zajmie nam między 2,5 - 3 godziny. Trasa nie jest wymagająca i z łatwością poradzą sobie z jej pokonaniem starszaki, a z pewnością będzie to dla nich niezapomniana przygoda.

Zobacz trasę na mapie turystycznej.

Podczas całej wyprawy jesteśmy otoczeni przepięknym widokiem, dzięki czemu jest to bardzo ciekawa i odkrywcza wycieczka. Widok od Schroniska z pewnością ukoi Twoje zmysły i pozwoli odetchnąć. Główne szczyty, które widzimy na miejscu to: Kieżmarski Szczyt, Łomnica, Durny Szczyt (Pyšný štít), Baranie Rogi (Baranie rohy), Jstrzębia Turnia (Jastrabia veža).

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Tatry Wysokie i pozostałe szlaki w okolicy.

Od Schroniska, szlakiem żółtym w kierunku północno - zachodnim możesz kontynuować swoją wyprawę na Jagnięcy Szczyt (Jahňací štít) - masyw głównej grani Tatr Wysokich. Jednak trasa jest już zdecydowanie bardziej wymagający i polecana dla bardziej zaawansowanych tatromaniaków.

Zielony Staw Kieżmarski

Odbijając na północ o Chaty, czerwonym szlak dojdziesz do Szerokiej Przełęczy (Široké sedlo). Urozmaicając swoją wędrówkę możesz zejść w stronę Zdziaru (Ždiar). Dzięki czemu wycieczka nie będzie nudna i zobaczysz wiele więcej.

Na wschód od Schroniska, również czerwonym szlakiem dotrzesz na Rakuski Przechód (Sedlo pod Svišťovkou), należącej do Tatry Wysokich. Jest to wymagająca trasa, a widok który się rozprzestrzenia zapiera dech w piersiach.

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Tatrzańskie ciekawostki – co zobaczysz w okolicy Schroniska nad Zielonym Stawem?

Idąc w stronę Chaty przy zielonym stawie po lewej stronie w żlebach opadających z Rakuskowej Czuby można zobaczyć wspinaczy. W zimowym okresie na górskiej ścianie formują się lodospady. Rejon doliny Kieżmarskiej jest też rajem dla narciarzy, ponieważ znajdziemy tam fajne tereny do zjazdów skiturowych.

Stojąc przy schronisku, patrząc na wprost widzimy Dolinę Dziką gdzie od 1966 r. był mały wyciąg narciarski. Niestety w 1991 został on zniszczony przez lawinę. Kierując wzrok na lewo, zobaczymy Dolinę Miedzianą w której tworzy się lodowczyk - jest to największy obszar firnowo - lodowy w Tatrach, a grubość pokrywy śnieżnej dochodzi do 20 m.

Zielony Staw Kieżmarski

Wybierz się w góry z Grand Tatry

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci odkryć mniej znaną, a jednak piękną tatrzańską dolinę. Jeśli planujesz urlop w Białce Tatrzańskiej i jesteś fanem krótkich wypraw, polecamy Ci właśnie tę trasę. Będzie świetną alternatywą dla Morskiego Oka i możesz tam spokojnie zabrać dzieci.

Czekają na Ciebie fenomenalne widoki, niewymagająca ścieżka oraz mnóstwo ciekawych miejsc do odkrycia. A po wycieczce zrelaksuj się w Grand Tatry, korzystając z naszej balii ogrodowej, sauny lub basenu zewnętrznego. Zobacz naszą ofertę na wakacje i zarezerwuj pobyt w Białce Tatrzańskiej, która będzie idealną bazą do górskich wycieczek!

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Zielony Staw Kieżmarski

Do zobaczenia na szlaku!

Rezerwuj teraz Zadzwoń