Trzy Korony, Sokolica i spływ Dunajcem, czyli jesienny urok Pienin.

Zastanawiasz się gdzie wyjechać na weekend jesienną porą? Kiedy wszyscy popadają w chandrę, a dzień staje się krótszy, Grand Tatry szuka miejsc z energią i pięknymi kolorami. Przeczytaj artykuł i zobacz jak aktywnie możesz spędzić czas w tym okresie!

Trzy Korony, najwyższy szczyt Pienin Właściwych.

Pieniny

Pieniny dzielą się na :

 • Pieniny Spiskie - obszar między zamkiem w Niedzicy, a Doliną Białki, najwyższy szczyt Żar (879 m),
 • Pieniny Właściwe - rejon między miejscowościami Czorsztyn oraz Szaczawnica, najwyższy szczyt Trzy Korony, a dokładnie turnia Orąglica (982 m),
 • Małe Pieniny - część wschodnia, od Przełomu Dunajca do miejscowości Jarzębina (Słowacja.)

Już od dawna Trzy Korony cieszą się największą sławą w Pienińskim Parku Narodowym. Nie zaprzeczamy! Ponieważ trasa nie jest zbyt wymagająca, a widok zapiera dech w piersiach. Z platformy widokowej zobaczysz Przełom Pieniński, obszar PPN, Tatry, Beskid Sądecki, Gorce i Beskid Żywiecki.

Jeśli wybierzesz ten szczyt, warto coś o nim wiedzieć, dlatego spieszymy z pomocą i przedstawiamy kilka ciekawych informacji. Otóż nazwa wzięła się od trzech wapiennych turni, które są ułożone na kształt korony. Od największej Okrąglicy (982 m), kolejno Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Na obszarze szczytu znajduje się najrzadszy z endemitów, czyli unikatowy gatunek w tym regionie, mniszek pieniński.

Szlaki turystyczne na Trzy Korony:

 • niebieski ze Szczawnicy przez Zamkową Górę - 7,2 km, ponad 3 h, suma podejść 932 m, suma zejść 395 m;
 • żółty i niebieski z Krościenka przez przełęcz Szopka - 3,9 km, ponad 2 h, suma podejść 591 m, suma zejść 41 m;
 • żółty i niebieski ze Sromowiec Niżnych - 3,5 km, niecałe 2h, suma podejść 551 m, suma zejść 18m;
 • niebieski z Czorsztyna - 7,7 km, niecałe 3 h, suma podejść 492 m, suma zejść 162 m;
 • czerwony i niebieski ze Sromowiec Wyżnych (Przystań Kąty) - 5,3 km, ponad 2 h, suma podejść 619 m, suma zejść 107 m.

Wybierz najlepszy szlak dla siebie i ruszaj w drogę! Tuż pod szczytem znajduje się kasa punktu widokowego, gdzie należy opłacić bilet, tutaj znajdziesz aktualne ceny.

Czerwony Klasztor na Słowacji, czyli co warto zobaczyć w Pieninach?

Zdobywając szczyt Trzech Koron, warto podejść tuż za granicę Polski i zwiedzić zabytkowy Klasztor z XIV wieku. Aby zobaczyć cały kompleks należy przejść Dunajec z miejscowości Sromowce Niżne, jest to odcinek ok 1 km, odbijając z żółtego szlaku.

Czerwony Klasztor

Czerwony Klasztor ma niezwykłą historię. Mianowicie, jego budowę nakazano mistrzowi Kokoszowi Berzeviczemu, który uznany za winnego popełnienia morderstwa miał ufundować 6 klasztorów i zamówić w nich 4000 mszy za spokój duszy. Natomiast nazwa wzięła się od kolory nieotynkowanych ścian Klasztoru, które wykonane były z czerwonej cegły.

Przez cały czas swojego istnienia obszar ten zmagał się z licznymi najazdami, przebudowami i zmianami właściciela. W dniu dzisiejszym znajdziemy tam m.in. dyrekcje Słowackiego PPN, gotycki kościół Św. Antoniego.

Sokolica w Pieninach, szybka wycieczka z przepiękną aurą.

Sokolica (747 m), czyli najpiękniejszy i najpopularniejszy szczyt Pieninek, części pasma Pienin Środkowych. To tutaj znajduje się słynna reliktowa sosna, licząca już ponad 500 lat. Szczyt jest ogrodzony metalową poręczą dla bezpieczeństwa, ponieważ od południa znajduje się ściana skalna opadająca uskokami do Dunajca.

Sokolica

Natomiast północną część porasta las bukowo-jodłowy, charakterystyczny dla Pienińskiego Parku Narodowego. Podobnie jak na Trzy Korony, należy opłacić bilet wstępu tuż pod szczytem. Widok z Sokolicy, również zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych w okresie jesieni. Zobaczysz Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Właściwe i Małe, Magurę Spiską, Tatry Bielskie oraz Wysokie.

Szlaki turystyczne na Sokolicę:

 • niebieski ze Szczawnicy - 1,8 km, około 1 h, suma podejść 372 m, suma zejść 73 m, jest to najszybsza trasa i jednocześnie najciekawsza, ponieważ należy przepłynąć przez Dunajec tratwą;
 • zielony z Krościenka - 2, 3 km, ponad 1 h, suma podejść 402 m, suma zejść 76 m;

Spływ Dunajcem jesienną porą, czyli atrakcja dla całej rodzinny w malowniczej okolicy.

Jest to niezaprzeczalnie najbardziej znana atrakcja w naszej okolicy. Dostępna od wiosny (1 kwietnia) do jesieni (31 października), jednak końcówka sezonu flisackiego to najlepsza pora na skorzystanie z tej rozrywki. Ważna informacja: W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych oraz w Boże Ciało, nie odbywają się spływy. Bilety możesz kupić na miejscu lub online, dzięki czemu nie będziesz czekał w kolejce. Tutaj kupisz bilet!

Spływ Dunajcem

Swoją przygodę możesz rozpocząć w Sromowcach Wyżnych w przystani Kąty lub w Sromowcach Niżnych. Łodzie wypływają po zebraniu minimalnego stanu, czyli 11 osób. Trasy kończą się w: Szczawnicy - trwa około 2 godziny 15 minut (18 km) lub w Krościenku około 2 godziny 45 minut (23 km). Nie martw się o samochód! Zarówno w Szczawnicy, jak i w Krościenku czekają busy, którymi spowrotem dotrzesz do punktu startu.

A dlaczego jesienią? Prosta sprawa! O tej porze roku Pieniński Park Narodowy pokrywa się piękną, malowniczą aurą. Tutejsze lasy bukowo-jodłowe zmieniają kolory od odcieni złotych, poprzez pomarańczowe, aż po czerwone. Mimo chłodniejszego powietrza, cała trasa zachwyca swoim pięknem. Zabierz rodzinę na jesienny urlop i ciesz się z atrakcji!

Kajaki, rafting czy SUP na Dunajcu? Adrenalina i dobra zabawa, spróbuj sam!

Jeśli jesteś odważny i szukasz oryginalnych atrakcji warto spróbować kajaków lub raftingu. W Pieninach znajdziesz mnóstwo wypożyczalni, które zaopatrzą Cię w sprzęt i wyjaśnią jak poruszać się poszczególnymi łodziami.

Kajaki

Rafting

Istnieje możliwość spłynięcia z instruktorem lub samodzielnie. W zależności jaki poziom zaawansowania posiadasz. Oczywiście spływy odbywają są indywidualnie lub grupowo, jest to również świetna rozrywka dla rodzin. Na Dunajcu organizowane są również kursy kajakarstwa górskiego, dla tych, którzy chcą zasmakować adrenaliny. Jeśli znów szukasz niesamowitej przygody, polecamy wybrać się na kilkudniowe spływy.

Kajaki

Poniżej znajdziesz kilka polecanych firm zajmujących się kajakarstwem i nie tylko:

Białka Tatrzańska, a Pieniny? Nocleg, dojazd i atrakcje.

Dlaczego warto wypoczywać w Białce Tatrzańskiej i korzystać z atrakcji nad Dunajcem? Odpowiedź jest prosta! Rezerwując pobyt w Grand Tatry, możesz cieszyć się uroków zarówno Pienin, Gorców i Tatr. Jest to miejsce, które zapewni Ci komfortowy urlop oraz dostęp do wszystkich okolicznych atrakcji. Tutaj o tej porze roku nie spotkasz tłumów, kolejek i miejskiego chaosu.

Pieniny

Odległości do poszczególnych miejscowości:

 • Niedzica 22 km,
 • Sromowce Wyżne 29 km,
 • Czorsztyn 30 km,
 • Sromowce Niżne 32 km,
 • Krościenko 37 km,
 • Szczawnica 43 km.

Jeśli jednak podróżujesz bez samochodu, z łatwością dojedziesz do miejscowości Nowy Targ, skąd odjeżdżają autokary do wyżej wymienionych stref. Sprawdź więc nasze aktualne oferty i zarezerwuj urokliwy urlop na Podhalu!

Psst… Jesienią i wiosną, polecamy wybrać pakiet z basenami, dzięki któremu zyskasz wejście na Termy Bania w cenie pobytu!

Zamek Czorsztyn

Do zobaczenia w Grand Tatry!

Rezerwuj teraz Zadzwoń