Historia Tour de Pologne na Podhalu

Historia Tour de Pologne na Podhalu naszosie.pl

O zwycięstwie w Tour de Pologne marzy każdy kolarz w naszym kraju. Ten wyścig to wrota do wielkiej kariery. Jaka jest jego historia? Czy Zakopane oraz Podhale zawsze były na trasie Tour de Pologne?

Czy pamiętacie, jak Wasi rodzice lub dziadkowe wychodzili w pole z radioodbiornikiem pod pachą? Wszyscy słuchali wtedy relacji z Tour de Pologne! Jest to wyścig, który budził w Polakach dużo większe emocje niż prestiżowy Tour de France. Tak się dzieje do dzisiaj. I chociaż czasy się zmieniły, idea tego wyścigu wciąż jest żywa.

Jak to się zaczęło?

Na fali entuzjazmu po odzyskaniu niepodległości, w Polsce narodziła się idea wyścigów kolarskich. Sport stanowił ważny element w wychowaniu i krzewieniu patriotyzmu wśród Polaków. Potrzebne były takie przedsięwzięcia, które łączyły rodaków i dostarczały pozytywnych emocji. Trudno o lepszy powód niż kolarski peleton, sunący przez wsie i miasteczka. To dlatego już w 1928 roku odbył się I Kolarski Bieg dookoła Polski. Patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Ignacy Mościcki, a przewodniczącym Komitetu Honorowego był Marszałek Józef Piłsudski. Trasa liczyła 1491 kilometrów i podzielona została na 8 etapów. Wyścig wygrał Feliks Więcek, który z miejsca stał się gwiazdą przedwojennej Polski.


historia.org.pl

Powojenne lata i nieoczekiwany rywal

Zaraz po wojnie nowe władze powołały do życia Wyścig Pokoju, który miał zastąpić przedwojenny Tour de Pologne. Pomimo trudności i niesprzyjającego politycznego klimatu pierwszy powojenny Tour de Pologne wystartował w 1947 roku. Powoli do wyścigu dołączali obcokrajowcy, a i trasa się wydłużała. W Polsce pojawiały się takie nazwiska, jak Marian Więckowski, Stanisław Królak, Jan Kudra, Ryszard Szurkowski, czy Andrzej Mierzejewski.


tourdepologne.pl

Nowa rzeczywistość- nowa odsłona wyścigu

Po roku 1989, wraz z transformacją i ponownym odzyskaniem niepodległości, nad Tour de Pologne zawisły ciemne chmury. Rozgonił je dopiero Czesław Lang, który zainwestował w to wydarzenie, dodając mu nowego splendoru. Dzięki temu wyścig w 1993 roku zgromadził gwiazdy kolarstwa, a zwyciężył Polak - Dariusz Baranowski.


tourdepologne.pl

Tour de Pologne na Podhalu

Zakopane po raz pierwszy pojawiło się na trasie Tour de Pologne Podhale w 1949 roku. To był pamiętny wyścig. Rekordowy był jak dotychczas zarówno dystans (1994 km), liczba zawodników oraz organizacja. Po raz kolejny do Zakopanego peleton wjechał w 1953 roku, podczas jubileuszowego 10. Tour de Pologne. Odcinek Katowice - Zakopane wygrał Władysław Klabiński, a Zakopane - Kielce Tadeusz Drążkowski. W 1960 w wyścigu po raz pierwszy wzięli udział kolarze z ZSSR, zdobywając od razu drużynowe zwycięstwo - był to również pierwszy raz w historii TdP, kiedy klasyfikację drużynową przegrali Polacy. Później Zakopane i Podhale było na trasie jeszcze w 1963, 1972, 1978, 1986 oraz w przełomowym - 1993 roku. Był to wyjątkowy jubileuszowy, bo 50. wyścig, już pod skrzydłami Czesława Langa. Zakopane pojawiło się na trasie jeszcze w 1995, 1997 i 1998 roku.

Najnowsze dzieje wyścigu

Później nastąpiła długa, bo dziesięcioletnia przerwa, zanim peleton na nowo zawitał na Podhalu. W 2008 roku po raz pierwszy metę usytuowano w Krakowie, a nie tak jak w poprzednich latach - w Karpaczu. Był to bardzo znamienny wyścig. Tour de Pologne obchodziło potrójną rocznicę: mijało 80 lat od pierwszego wyścigu, była to 65. edycja oraz 15. organizowana przez Czesława Langa. Zwyciężył Niemiec Jens Voigt. Od tego czasu Podhale co roku znajdowało się na trasie wyścigu.

Czy Tour de Pologne 2018 przejdzie przez Zakopane?

Taka wiadomość obiegła prasę przed tegorocznym wyścigiem. Kibice z pewnością żałowali takiej decyzji, natomiast mieszkańcy niezainteresowani sportem nie mieli nic przeciwko. Włodarze miasta utrzymywali, że zgadzają się na jeden dzień w Zakopanem, ale nie więcej, ponieważ tak ogromne przedsięwzięcie, jakim jest Tour de Pologne Podhale, powoduje paraliż komunikacyjny. Start 6. etapu miał miejsce w Zakopanem 9 sierpnia. Trasa liczyła 129 km. Pierwotnie, etap ten miał mieć metę w słowackim Popradzie, jednak skończyło się na tym, że etap skrócono, a kolarze zakończyli go w Bukowinie Resort. 6. etap wygrał Austriak Georg Preidler. 7. etap rozpoczął się 10 sierpnia w Bukowinie Resort i zakończył w Bukowinie Tatrzańskiej, liczył 136 km. Jego zwycięzcą został Simon Yates z Wielkiej Brytanii. Tour de Pologne 2018 zwyciężył Polak - Michał Kwiatkowski. To jego pierwsze zwycięstwo w tym wyścigu. Czy będzie miał szansę na trofeum w przyszłym roku? Zobaczymy!


Getty Images
Rezerwuj teraz Zadzwoń