Górskie szlaki dostępne zimą - Tatry

Nie od dziś wiadomo, że górskie szczyty potrafią być szczególnie niebezpieczne. Nawet doświadczeni alpiniści miewają momenty zawachania. Wybierając się zimą w góry należy szczególnie zadbać o odpowiednie przygotowanie - dowiedz się więcej, czytając artykuł.

Czy zimą można pójść w góry?

Odpowiedź tylko na pozór jest prosta. Tak, zimą można pójść w góry, ale uwaga - nie w każde, nie o każdej porze i nie w każdym ubraniu. Nasza wspinaczka powinna zacząć się od odpowiedniego przygotowania. Temu powinniśmy poświęcić najwięcej czasu, aby na szlaku już nic nas nie zaskoczyło. Szlaki w większości są zasypane, widoczność miejscami także jest znacznie ograniczona. Wędrówka może okazać się bardzo trudna, a nasza kondycja zostanie wystawiona na próbę. Zadbajmy również o towarzystwo. W góry nigdy nie powinniśmy wychodzić sami, a najlepiej aby była z nami osoba doświadczona.

Przed wyprawą musimy zaopatrzyć się w bieliznę przeciwpotną, polar, spodnie z polaru lub windstopera, kurtkę przeciwwiatrową, najlepiej goreteksową, czapkę, rękawiczki. No i oczywiście dobre, ciepłe i nieprzemakalne turystyczne buty.

Jak przygotować się do wędrówki w góry zimą?

Przed wyruszeniem w trasę nie możesz zapomnieć o kilku najważniejszych sprawach: naładowanym telefonie (i najlepiej dodatkowej baterii w plecaku), wpisaniu numeru alarmowego TOPR 601 100 300. Przekaż informacje bliskiej osobie z dokładnymi danymi skąd wyruszasz, z kim i dokąd się wybierasz. Obserwuj pogodę będąc już na szlaku i pamiętaj, że zimą bardzo szybko robi się ciemno.

Górskie szlaki zimą

Górskie szlaki zamknięte zimą

Zimą nie wszystkie szlaki są dostępne. Tatrzański Park Narodowy co roku, w trosce o ochronę przyrody wydaje oficjalne oświadczenie o zamknięciu szlaków. Są to:

  • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki
  • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią

Pozostałe szlaki są otwarte całą zimę, choć ze względu na ochronę przyrody lub wyjątkowo z powodu występujących szczególnych zagrożeń TPN może zamknąć niektóre szlaki czy poszczególne rejony Parku.

Wybierając się zimą w góry należy szczególnie mieć na uwadze aktualną sytuację pogodową oraz wcześniej sprawdzić zagrożenie lawinowe. Zimowe szlaki potrafią wielokrotnie zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych wspinaczy. Idąć zimą w góry zachowaj rozwagę. Nie forsuj swojego ciała i nie wystawiaj losu na próbę, świadomie i bezpiecznie dotrzyj do celu i wróć do domu.

Czy zimą można iść w góry
Rezerwuj teraz Zadzwoń