Gorce wiosną - najlepszy szlak turystyczny na spontaniczną wycieczkę

Dzisiaj zabierzemy Cię w Gorce, gdzie zaznasz spokoju i zachwycisz się cudownym widokiem. Poznaj szlaki w tym rejonie razem z Grand Tatry i odkrywaj każdą ścieżkę na nowo. Zapraszamy!.

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Gorce i Pieniny, czyli gdzie łączą się 2 pasma górskie…

W tym artykule zabierzemy Cię na Lubań, na którym znajduję się drewniana wieża widokowa. Lubań jest jednym z największych szczytów Gorców. Ma 2 wierzchołki - wschodni i zachodni, dlatego możesz się spotkać z dwiema różnymi wysokościami. Jednak to właśnie z zachodniego rozprzestrzeniają się bajeczne widoki na góry. Okolice Lubania są miejscem, w którym łączą się 2 pasma górskie - Gorce i Pieniny.

Przełęcz Snozka 653 m n.p.m. znajdująca się w paśmie łączącym Gorce z Pieninami w miejscowości Kluszkowce jest miejscem rozpoczynającym naszą wyprawę. W pobliżu widnieje 13 - metrowy pomnik “Organy” z 1966 r, Władysława Hasiora. A tuż obok leży niewielki szczyt Wdżar 766 m n.p.m. Na stokach góry są 3 nieczynne kamieniołomy: Snozka, Tylka i Lisi Łom.

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Lubań - szlaki turystyczne, najkrótsza trasa.

Do wieży widokowej na Lubaniu możesz dojść szlakiem:

  • żółtym - od Osady Turystycznej Czorsztyn 8,3 km;
  • zielonym - z miejscowości Maniowy 9,9 km lub z miejscowości Tylmanowa 6,8 km oraz z Grywałdu 6,7 km;
  • czerwonym - z Krościenka nad Dunajcem 9,9 km;
  • niebieskim - z Ochotnicy Dolnej 6,5 km lub z Przełęczy Snozka 5,5 km.

Jak widzisz możliwości jest wiele. Wybraliśmy ten najkrótszy odcinek czyli z Przełęczy Snozka, szlakiem niebieskim.

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Ruszamy na szlak! Cel - wieża widokowa na Lubaniu.

Rozpoczynamy swoją wędrówkę z Przełęczy Snozka. Tutaj znajdziesz darmowy parking, gdzie zostawisz samochód i możesz ruszać po przygodę. Trasa biegnie obok stoku narciarskiego Czorsztyn-SKI

Zobacz trasę na mapie turystycznej.

Kiedy miniemy stację narciarską, zaczyna się już delikatnie pod górkę. Jednak, nagrodą jest dla wędrowców wspaniały widok na Tatry, który na tym odcinku trasy będzie znajdował się za naszymi plecami. Jeśli trafisz na dobrą przejrzystość, zobaczysz każdy szczyt dokładnie. Nie mieliśmy tego szczęścia ale i tak widok nas zachwycał.

Kolejno trasa biegnie przez las, co w trakcie upałów jest sprzyjającym aspektem - chroniąc nas przed słońcem. Co jakiś czas czeka nas podejście w górę, ale nie zbyt wymagające. Kiedy wystartujesz tuż o świcie, możesz cieszyć się pięknym śpiewem ptaków i leśnych odgłosów.

Po drodze mijamy ruiny bacówki PTTK, która działa w latach 70 przez 2 sezony, po czym spłonęła. Kolejno mijamy źródełko, gdzie możesz zaopatrzyć się w zapas wody. Następnie tuż u stóp wieży znajduje się pole namiotowe Studenckiego Koła Przewodników Górskich, tak zwana Baza pod Lubaniem. Spotkasz tam również ruiny Schroniska, które również spłonęło w czasach II wojny światowej.

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Lubań - cel zdobyty! Widok na świat z drewnianej wieży.

Wejście na szczyt zajmuje 2,10 h i dla większości nie stanowi dużej trudności. Na samym końcu jest największe przewyższenie do pokonania. Wieża posiada 138 schodów do pokonania z pomostami spoczynkowymi co 8 schodów.

Luban-Gorce

Wchodząc na samą górę wieży i zobaczysz:

  • panoramę Tatr,
  • Pieniny,
  • Gorce,
  • Jezioro Czorsztyńskie.

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Oprócz Lubania, w Gorcach warto zaliczyć również Turbacz. Polecamy najszybszy szlak zielony prowadzący z Nowego Targu - Kowaniec. Widoki nie do opisania, musisz to przeżyć! Wycieczka warta zachodu! W zasadzie wschodu i zachodu słońca, gdyż te są najpiękniejsze z samego szczytu. A noc spędzona pod gwiazdami - fantastyczna przygoda.

Spędzając urlop w Białce Tatrzańskiej koniecznie odkryj Gorce i ich piękno. Po wyczerpujących wyprawach Grand Tatry zadba o Twój wypoczynek i relaks w balii ogrodowej lub jacuzzi. Zobacz nasze ofertę na wakacje i zarezerwuj pobyt pod Tatrami, będzie to idealne miejsce odpoczynku.

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Luban-Gorce

Do zobaczenia na szlaku!

Rezerwuj teraz Zadzwoń