Festiwal Joy Ride w Kluszkowcach 2022

Kluszkowce to miejscowość, która od wielu lat przyciąga turystów. Położona nad jeziorem Czorsztyńskim, na południowym zboczu Pasma Lubania w Gorcach. Mamy tutaj piękne widoki i przyjemną plażę, jednak co roku w tej niewielkiej wsi odbywa się pewna impreza, która przyciąga prawdziwe masy rowerzystów.

Kluszkowce to polska Mekka wszystkich riderów. Każdy szanujący się rowerowy freak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce. Bowiem Joy Ride Festiwal to zawody, w których KAŻDY biker może zmierzyć się z najlepszymi! Wśród zawodników można spotkać zarówno amatorów, jak i Mistrzów. Możesz oddawać im cześć, albo lepiej – przybić pionę i cyknąć wspólną fotkę.

Tegoroczna edycja festiwalu oficjalnie odbyła się w dniach 20-22.05. Wiatr hulał między szprychami, wiosenne słońce grzało w czarne opony. Zimą działa tutaj wyciąg narciarski Czorsztyn-Ski, a pozostałe sezony należą do nas, rowerzystów. Każdy może zjeżdżać, podjeżdżać, skakać z drewnianych i „naturalnych” hop, od samej góry Wdżar aż po Lubań. Trasy zjazdowe mają różny stopień trudności, dlatego to miejsce jest tak wyjątkowe! Można ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć, zaliczać gleby i epickie skoki.

Festiwalowe konkurencje

Joy Ride to trzydniowa impreza, w trakcie której można wziąć udział w jednej z 10. konkurencji. I tutaj mamy cały wachlarz różnych stylów, od klasycznego enduro czy downhillu po skok na poduchę ? A w tym roku mieliśmy szczęście na własne oczy zobaczyć „Rowerowego Zbijaka”. I to nie są jeszcze najdziksze pomysły organizatorów! Dzień pierwszy upłynął na ćwiczeniach, jazdach testowych oraz na pierwszych eliminacjach. Shimano Bunny Hop, Red Bull Zjazd bez Łańcucha i THULE BT Project Pumptrack. Dzieciaki także miały swoje miejsce do popisów. Na PUKY Kids Arena najmłodsi zawodnicy szaleli w slalomie.

Drugiego dnia kibicowaliśmy rowerzystom w Kärcher Dual Slalom. W sobotę odbyły się także jedne z ważniejszych zawodów w Garmin Enduro. Zwycięzcą został jeden z najlepszych downhillowców w historii Polski, Sławek Łukasik. W kategorii kobiet pierwsze miejsce na podium zajęła Martyna Puda. Inną ważną konkurencją był KTM Whip Contest + Best Trick + Longest Jump Contest. I tutaj mogliśmy zobaczyć największe sławy polskiego freestylu! Podium po raz kolejny zajęli bracia Godziek.

Dzień trzeci. Apogeum emocji i downhill, czyli szybki i niebezpieczny zjazd po stromym stoku. Oczywiście wygrywa ten, kto przeżyje (sic) i jak najszybciej pokona wyznaczoną trasę. W tym roku wysoki poziom adrenaliny zawdzięczaliśmy takim riderom, jak: Sławek Łukasik (I miejsce), Damian Konstanty (II) oraz Wojtek Czermak (III). Dziewczyny również popisały się zimną krwią! Na podium stanęły Oliwia Zielińska (I miejsce), Amelia Dudek (II) oraz Oliwia Kulesza (III). Inne konkurencje w ostatnim dniu Joy Ride Fest to E-bike Uphill – tak, to wyjazd pod górę. Konkurencja stworzona dla rowerów elektrycznych. Podium należało do Marcina Motyki oraz do Olka Skubiosza. On Lemon Zbijak – konkurencja inna niż tradycja nakazywała (ze względu na silny wiatr, nie można było zapewnić bezpiecznego lądowania na poduchę).

Targi rowerowe

Joy Ride w Kluszkowcach nie może oczywiście odbyć się bez targów i warsztatów. To czas na promocję serwisów rowerowych, części i modeli, odzieży sportowej etc. Mogłeś więc zasięgnąć rady prawdziwych ekspertów, jeśli chodzi o dobór odpowiedniej maszyny oraz jej konserwacji, przetestować wybrany model roweru i oczywiście kupić całą masę gadżetów. Imprezę sponsorowały takie marki, jak m. in. Red Bull, Shimano, Garmin, Fox, On Lemon, Fox i wiele innych!

Jeśli i Ty jesteś rowerowym maniakiem, przyjechałeś na Podhale ze swoją ukochaną maszyną i zastanawiasz się, gdzie dać jej wycisk – KONIECZNIE odwiedź Kluszkowce i odkryj nowe, dzikie i niebezpieczne trasy na gorczańskich stokach. Odległość od Grand Tatry do Czorsztyn-Ski to 27 km. Już sama droga z Białki tatrzańskiej nad jezioro jest przyjemna i widowiskowa, ponieważ biegnie obok Przełomu Białki w Nowej Białej, przez takie miejscowości jak np. Łopuszna i Maniowy. W trakcie jazdy można podziwiać jednocześnie Gorce, Pieniny i Tatry oraz mieniącą się w świetle słońca taflę jeziora.