Fenomen krokusów na Podhalu

Fioletowe dywany na tatrzańskich polanach cieszą się coraz większą popularnością. Mowa oczywiście o szafranach, znanych jako krokusy. Co roku tysiące turystów przyjeżdża w góry z myślą o zrobieniu sobie zdjęcia wśród tych kwiatów. Gdzie i kiedy warto się wybrać, aby mieć najpiękniejszy widok?

Podhalańskie Krokusy

Krokusy zazwyczaj kojarzymy z kwietniem. Dokładnej daty kwitnięcie nie można jednak przewidzieć. Wszystko zależy od długości zimy. Zdarza się, że pierwsze okazy kwitną już na przełomie marca i kwietnia, jak również, że musimy na nie poczekać aż do końca tego miesiąca. Najłatwiejszym sposobem na to, aby dowiedzieć się czy krokusy już zakwitły jest sprawdzanie strony internetowej Doliny Chochołowskiej bądź Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Krokusy na Podhalu

Krokusy na Podhalu

Wiemy, że to już! I co dalej? Gdzie pojechać? Z pewnością najbardziej znanym miejscem, z najpiękniejszymi widokami, ale równocześnie najbardziej obleganym przez turystów jest Dolina Chochołowska. Polana co roku ubogacona jest setkami kwitnących krokusów. Warto również zajrzeć na Polanę Kalatówki. Jest ona położona stosunkowo wyżej niż Chochołowska, dlatego też podczas wyprawy możemy natknąć się na ostatnie ślady śniegu. Widok z pewnością jest nadzwyczajny.

Krokusy na Podhalu

Krokusy na Podhalu

Krokusy na Podhalu

Pamiętajmy, że w dolinach również obowiązują warunki górskie i do wyprawy należy się odpowiednio ubrać - ciepła odzież, nieprzemakalne buty trekkingowe, a także sprawdziać aktualne warunki panujące w górach.

Zwróćmy również uwagę naszym dzieciom na to, że krokusy są pod ochroną i nie wolo ich zrywać ani deptać. Robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie zajmujmy "puste” miejsca, fragmenty przestrzeni bez krokusów.

Krokusy na Podhalu

Krokusy na Podhalu

Rezerwuj teraz Zadzwoń