Andrzejki w góralskim stylu

Spadające liście, mieniące się kolory słońca, coraz krótsze dni i chłodniejsze noce – w taki sposób wita nas listopad. Miesiąc pełen magii i tajemnic. Kojarzy nam się przede wszystkim z wieczorem andrzejkowym z 29/30, któremu towarzyszą wróżby i zabawy. W jaki sposób celebruje się ten czas w górach?

Andrzejki 2020 w górach

Górale są mocno zakorzenieni w tradycji i tutejszej kulturze. Jednym z jej elementów jest wiara. Wszelkiego rodzaju wróżby, przepowiadanie przyszłości, obrzędy, traktowane są z dystansem, jako jedna z wielu zabaw tego listopadowego wieczoru. A że na Podhalu Jędrków nie brakuje, to imieniny świętują w prawie każdym domu. Popołudniami w szkołach odbywają się Andrzejki, którym towarzyszy muzyka, tańce, poczęstunek, zabawne wróżby. Zaś wieczorami karczmy organizują różnego rodzaju imprezy przy góralskiej muzyce.

Góralskie wróżby

Głównym tematem wróżb są zwykle ludzkie życiowe sprawy, takie jak zamążpójście, ożenek, długość życia czy urodzaj na polu. Na św. Andrzeja dziewczęta kładły sobie pod poduszkę spodnie, by przyśnił im się ukochany, za którego wyjdą za mąż. Andrzejkom najczęściej towarzyszą wieczorne baciarki. Lokalne społeczności spotykają się w pobliskich karczmach, remizach. Do tańca przygrywa im góralski zespół. Ludowy strój zawsze jest mile widziany podczas takich okazji.

Andrzejki 2020 na Podhalu

Andrzejki to szczególny czas dla podhalańskiej miejscowości Szaflary. Tamtejszy parafia obchodzi w ten dzień uroczysty odpust ku czci swojego patrona. To także okazja na zobaczenie uroczystej procesji i mieszkańców w góralskich strojach.

Magiczny listopad na Podhalu

Jesień w górach to piękny czas mieniących się, powoli opadających liści. W listopadzie czasem spadnie odrobina śniegu, ale tu nikogo to nie dziwi. To idealny czas na wykorzystanie zaległego urlopu. Tych niezdecydowanych powinny przekonać: niższe ceny, mniejsze korki, kolejki, a jak pogoda się uda to i piękne, jesienne, tatrzańskie widoki. Spędź Andrzejki w górach - poznaj bliżej tutejszą kulturę.

Rezerwuj teraz Zadzwoń