57. Sabałowe Bajania już za nami, zobacz krótkie podsumowanie wydarzenia.

Jeśli uwielbiasz i interesujesz się góralską kulturą, z pewnością wiesz czym są Tatrzańskie Wici. Jeśli jest to dla Ciebie nowy temat, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć ciąg wydarzeń na Podhalu oraz poznać krótką historię Sabałowych Bajań.

Tatrzańskie Wici, czyli cykl imprez plenerowych o charakterze kulturowym

W celu promowania folkloru, zespołów regionalnych, twórców ludowych i produktów regionalnych Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury koordynuje wszystkie letnie wydarzenia na terenie Podhala.

Sabałowe Bajania są jednym wydarzeniem w całym cyklu i najbardziej przyciągającym zarówno turystów jak i górali. A dlaczego tak jest? Już za chwilę wyjaśnimy, póki co przedstawimy Ci wszystkie imprezy podczas tegorocznych Tatrzańskich Wici.

Sabałowe Bajania

Kalendarz XXII Tatrzańskich Wici w 2023 roku:

 • 17-18 czerwca „IX MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA PSÓW RASOWYCH"- KOŚCIELISKO- KIRY
 • 2 lipca ,,XXIII WYBORY NOŚWARNIYJSYJ GÓROLECKI"- BIAŁY DUNAJEC
 • 2 lipca ,,XXI DZIEŃ PSTRĄGA"- BIAŁY DUNAJEC
 • 9 lipca ,,MEMORIAŁ IM. STANISŁAWA TRBUNI - TUTKI ,,XX DUNAJECKIE GRANIE"- BIAŁY DUNAJEC
 • 23 lipca ,, XXII DZIEŃ POLOWACA" - JURGÓW
 • 30 lipca ,,XXII WITOWIAŃSKO WATRA"- WITÓW
 • 5 sierpnia ,,WYBÓR CEPRA I CEPERKI ROKU" - BIAŁKA TATRZAŃSKA
 • 6 sierpnia ,,WYBÓR HARNASIA ROKU" - BIAŁKA TATRZAŃSKA
 • 13 sierpnia ,,STRAŻACKIE ŚPASY" - ZĄB
 • 13 sierpnia ,,FESTYN GLYCAROWSKI" - GLICZARÓW GÓRNY
 • 15 sierpnia ,,ŚWIĘTO LASU"
 • 20 sierpnia ,,XXII DZIEŃ MISIA, MIODU I BARTNIKÓW" - PORONIN
 • 3 wrześna ,,XIX WYKOPKI W DZIANISZU” - DZIANISZ
 • 2-3 września lub 9-10 września - zależnie od warunków pogodowych ,,100 - LECIE SZYBOWNICTWA W POLSCE”
 • 10 września ,,XVIII POLANIORSKI OSOD" - KOŚCIELISKO - KIRY
 • 17 września ,,XVII FESTYN BACOWSKI" - LEŚNICA - GROŃ

Sabałowe Bajania czyli Festiwal Folkloru w Bukowinie Tatrzańskiej - podsumowanie wydarzeń

Sabałowe Bajania

Sabałowe Bajania

12 lipca rozpoczęliśmy kilkudniowy festiwal w Bukowinie Tatrzańskiej przyciągający tłumy turystów i górali. Co roku wydarzenie otwiera Paradny Przejazd zaprzęgami konnymi przez miejscowość do punktu docelowego, którym jest Bukowiańskie Centrum Kultury “Dom Ludowy”. Kolejno nastąpiło oficjalne otwarcie 57. Sabałowych Bajań, występy regionalnych zespołów oraz premiera sztuki teatralnej “Chory z urojenia” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

Sabałowe Bajania

13 lipca odbyły się przesłuchania konkursowe oraz występy zespołów Śpisko Qmpanijo i FiśBanda. Kolejnego już dnia, 14 lipca kontynuowano przesłuchania konkursowe, a wieczorem wystąpił zespół Jedla & Hajlandery. Najlepszym punktem dnia był występ Góralskiego Kabaretu Truteń, który świętował XXX jubileusz swojego istnienia.

Sabałowe Bajania

Sabałowe Bajania

15 lipca kolejne przesłuchania konkursowe oraz degustacja potraw regionalnych. Kolejno impreza trwała przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski, gdzie odbyły się zawody Strzeleckie o Sabałową Flintę. Gratulujemy zwycięzcy, Panu Zdzisławowi Grochal! Nie mogło zabraknąć zabaw dla najmłodszych uczestników, czyli “Figle, śpasy, wygibasy” oraz “Bajaniowe Śpasy”. Następnie wystąpił zespół Tulia.

16 lipca, ostatni już dzień Sabałowych Bajań. W tym dniu od godziny 15:00 występowały regionalne zespoły, następnie ogłoszono wyniki 57. Sabałowych Bajań i wręczono nagrody. Natomiast z rana była organizowana wycieczka terenowa “Śladami Zbójników ku Niebieskiej Dolinie”.

Sabałowa Noc, czyli najważniejszy wieczór podczas Sabałowych Bajań

Sabałowa Noc odbywa się w sobotę przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski, jak już wyżej opisaliśmy przebieg w ciągu dnia, tak teraz skupimy się na wieczornych wydarzeniach.

Podczas tej nocy wiele się dzieje! Zaczynając od Ceremonii pasowania na Zbójnika, gdzie w tym roku dołączyło 4 Zbójników. Kolejno odbywa się nadanie honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy, w tym roku Starszyzna uhonorowała 4 góralskie kobiety udzielające się na rzecz naszego regionu. Kawalerami Zbójnickiej Braci zostali 2 górale: Pan Józef Zając oraz Pan Jerzy Kapłon.

Kolejnym etapem jest palenie Watry, w tym roku odbył się również pokaz laserowy. Gościem specjalnym podczas Sabałowej Nocy był Mesajah, którego nie musimy przedstawiać. Zabawa taneczna pod gwiazdami odbyła się z zespołem Folkower, do białego rana.

Wszystkie wyniki konkursów oraz zawodów strzeleckich znajdziesz na stronie internetowej www.sabalowebajania.pl.

Sabałowe Bajania

Sabałowe Bajania

Sabałowe Bajania

Sabałowe Bajania

Troszkę historii Sabałowych Bajań, czyli jak to się zaczęło?

Pierwsze Sabałowe Bajania odbyły się w roku 1967, pomysłodawcą był ówczesny prezes Domu Ludowego Józef Pitorak. Wydarzeniem był tylko konkurs gawędziarzy, co w miarę upływu lat się zmieniło. W 1972 roku festiwal został zorganizowany z takim rozmachem, że ogłoszono go za jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce.

Skąd się wzięła nazwa? Otóż, nazwa festiwalu folkloru wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowaskiego “Sabała”. Jest on symbolem dawnej góralszczyzny, był gawędziarzem i pieśniarzem. Sabałowe Bajania skupiają właśnie takich pasjonatów kultury i sztuki swoich przodków. Na występy konkursowe przyjeżdżają zespoły z całej Polski oraz z zagranicy. Ocenia ich Jury złożona z wybitnych znawców folkloru, skupiająca się nie tylko na samym występie ale również na ubiorze i czystości gwaru.

Sabałowe Bajania

Sabałowe Bajania

Sabałowe Bajania

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz czym są Tatrzańskie Wici, Sabałowe Bajania i jak ważna jest Sabałowa Noc. Za rok nie może Cię zabraknąć, więc zachęcamy Cię do obserwowania nas na Facebooku, aby nie przegapić wydarzenia.

A tymczasem odsyłamy Cię do naszej oferty wakacyjnej, ponieważ już niedługo kolejna impreza, tym razem w Białce Tatrzańskiej z cyklu Tatrzańskich Wici. Na wielkiej scenie przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska odbędzie się wybór Cepra i Ceperki Roku oraz Harnasia. W trakcie 3 dniowego Festiwalu czeka mnóstwo atrakcji oraz występ Patrycji Markowskiej. To wszystko zaledwie 4 min od Grand Tatry. Nie przegap tego wydarzenia, 4-6 sierpnia w Białce Tatrzańskiej.

Sabałowe Bajania

Źródło zdjęć: www.sabalowebajania.pl .

Do zobaczenia w sierpniu!

Rezerwuj teraz Zadzwoń