Szlak Architektury Drewnianej, czyli co zwiedzać w deszczową pogodę na Podhalu.
Jeśli wypoczywasz w Grand Tatry, a pogoda Ci nie sprzyja. Nic straconego! Mamy dla Ciebie świetną propozycję spędzenia czasu z najbliższymi. Poznaj historię stylu zakopiańskiego i odkryj zabytki Szlaku Architektury Drewnianej razem z nami.
Styl Zakopiański - pierwszy styl narodowy utworzony przez Stanisława Witkiewicza.
W 1886 r. została wzniesiona Willa “Pod Matką Boską” w stylu szwajcarskim, gdzie zastosowano okna zwieńczone łukiem półokręgu i zdobionych “kołkowaniem”. Natomiast pierwsza zaprojektowana przez samego Witkiewicza willa Zygmunta Gnatowskiego “Koliby” w stylu zakopiańskim została wzniesiona 1893 r. i właśnie ona zapoczątkowała rozwój stylu wpisując się w nurt Narodowego Romantyzmu.
W kolejnych latach Witkiewicz zaprojektował wiele willi m.in “Oksza”, “Zofiówka”, “Pod Jedlami”, klasztor braci Albertynów na Kalatówkach oraz kaplicę Matki Boskiej Różańcowej oraz św. Jana Chrzciciela. Oczywiście w tym okresie stylowe wille powstawały również w innych regionach Polski. Największą popularność stylu notowano na przełomie XIX i XX w., kiedy odbywało się mnóstwo konkursów architektonicznych..
Kilka słów o twórcy, czyli kim był i jak zaczynał Stanisław Witkiewicz.
Stanisław Witkiewicz urodzony na Litwie, był Polskim malarzem, pisarzem oraz architektem. Po upadku powstania styczniowego wraz z rodziną został zesłany na Syberię, gdzie w tym czasie pobierał pierwsze lekcje rysunku. Studiował w Petersburgu i w Monachium. .
Źródło zdjęcia: www.zbiory.mnk.plW 1890 r osiadł w Zakopanem. Zafascynowany tutejszą sztuką ludową postanowił utworzyć pierwszy styl narodowy w Polsce. Zmarł na gruźlicę w 1915 r. i został pochowany na starym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.
Najciekawsze miejsca stylu zakopiańskiego, które warto zobaczyć.
W Zakopanem jest mnóstwo przykładów budowli stylu zakopiańskiego. Poniżej przedstawiamy Ci te najbardziej znane i najciekawsze wille oraz obiekty sakralne. Warto się wybrać na historyczno - kulturową wycieczkę podczas urlopu.
- Willa Koliba - jak wcześniej wspomnieliśmy, jest to pierwszy dom w stylu zakopiańskim, położona przy ulicy Kościeliskiej, czyli najstarszej ulicy Zakopanego. W 1993 r. otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Kliknij tutaj i sprawdź godziny otwarcia i ceny biletów. Źródło zdjęcia: www.muzeumtatrzanskie.pl
- Stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku - posiada wartość artystyczną, kulturalną i historyczną. Płaskorzeźba gałązki limby z szyszkami została zaprojektowana przez Stanisława i stanowi najstarszy przykład tego typu dekoracji. Cmentarz znajduje się przy ul. Kościeliskiej.
- Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego - koncepcja powstałą w 1913 r. Niestety wybuch I wojny światowej pokrzyżował plany i Witkiewicz nie doczekał ukończenia budowy. Dzięki pożyczce Marii Skłodowskiej-Curie w 1918 r. prace zostały wzniesione. Sprawdź godziny otwarcia i cennik - tutaj.
- Willa Oksza - jest to 3 dzieło Witkiewicza. Początkowa nazwa “Korwinówka”. w 1920 r. otworzono tutaj Zakład Profilaktyczny dla młodzieży zagrożonej gruźlicą. Obecnie funkcjonuje tutaj Galeria sztuki z wystawami czasowymi i wyjątkową wystawą stałą “Artyści i sztuka w Zakopanem”. Sprawdź możliwość zwiedzania, tutaj. Źródło zdjęcia: www.muzeumtatrzanskie.pl
- Willa Harenda - Muzeum Jana Kasprowicza, czyli przedstawiciela Młodej Polski. Znajduje się między Poroninem a Zakopanem, tuż pod znanym Stokiem Narciarskim Harenda. Oprócz stylu zakopiańskiego możemy poznać historię polskiego poety i zobaczyć “izby” w których mieszkał. Na terenie posesji znajduje się również mauzoleum, gdzie obecnie są prochy poety oraz spoczywa żona Kasprowicza. Zobacz godziny otwarcia. Źródło zdjęcia: www.harenda.com
- Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce - najpiękniejszy obiekt sakralny architektury zakopiańskie. Znajduje się na drodze łączącej Zakopane z Morskim Okiem. Obecnie odbywają się w niej msze święte oraz śluby.
Szlakiem architektury drewnianej na Podhalu.
W najbliższej okolicy Grand Tatry spotkasz również wiele zabytkowych obiektów w ramach Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski. Więc nawet w najbliższej okolicy możesz zobaczyć piękne drewniane i zabytkowe obiekty.
- Białka Tatrzańska - Kościół pw. Św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
- Bukowina Tatrzańska - Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Dom Ludowy im. Franciszka Ćwiżewicza,
- Czarna Góra - Zagroda Korkoszów (Muzeum Kultury Ludowej Spisza),
- Jurgów - Kościół pw. św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej, zespół szałasów na Polanie Podkólne, Muzeum w Zagrodzie Sołtysów,
- Trybsz - Kościół pw. św. Elżbiety.
Nie martw się o pogodę podczas urlopu! Jak widzisz na Podhalu możesz zapełnić cały dzień atrakcjami nawet w deszczowy dzień. Pamiętaj, że cały rok możesz korzystać z basenów termalnych Bania, Terma Bukovina oraz Gorący Potok - gdzie otrzymasz wyjątkowe zniżki.
Na zakończenie polecamy Ci nasze specjalne pakiety na okres jesieni i wiosny, kliknij tutaj i sprawdź. Do zobaczenia w Grand Tatry!