Wspinanie w Tatrach - jak zacząć, gdzie się wybrać...

Jesteś odważny i lubisz podejmować nowe wyzwania? Właśnie o tym będzie nasz artykuł, jeśli więc szukasz adrenaliny - koniecznie go przeczytaj!

Skalne-miasto-Drevenik

Skalne-miasto-Drevenik

Jak zacząć przygodę ze wspinaniem, czyli pierwsze kroki na ściance wspinaczkowej.

Proponujemy na początek wybrać się po prostu na ściankę wspinaczkową wraz z osobą doświadczoną, która z pewnością wszystko Ci wytłumaczy i pomoże w rozpoczęciu Twojej przygody.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa! Dlatego najlepiej będzie jakiś czas chodzić na ściankę wspinaczkową. Z pewnością wzmocnią Ci się mięśnie i oswoisz się z wysokością. Co pomoże Ci osiągać zamierzone cele i podejmować nowe wyzwania.

Skalne-miasto-Drevenik

Skalne-miasto-Drevenik

Jeśli posiadasz w swojej okolicy dostępny i zabezpieczony teren do wspinania będzie to również świetna opcja. O takich miejscach z pewnością dowiesz się od osób doświadczonych lub po prostu znajdziesz informacje w sieci.

Jaki sprzęt na wpinanie? Czyli podstawowy szpej każdego wspinacza!

Oczywiście na Podhalu znajdziesz wypożyczalnie sprzętów wspinaczkowych, więc nie musisz go od razu nabywać. Najważniejsze będą buty, których jednak nie da się wypożyczyć, a bez nich ani rusz!

Jeśli to nie jest Twój pierwszy raz i wiesz, że chciałbyś zdobywać więcej szczytów w ten sposób, z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie swojego własnego sprzętu. Własny ekwipunek pozwala na swobodę i poczucie pewności w trakcie wspinania, co pozwala na osiąganie lepszych wyników.

Podstawowy sprzęt wspinaczkowy:

 • uprząż,
 • buty wspinaczkowe,
 • kask wspinaczkowy,
 • przyrząd asekuracyjno - zjazdowy,
 • lina,
 • ekspresy,
 • karabinki,
 • lonża,
 • magnezja.

Skalne-miasto-Drevenik

Skalne-miasto-Drevenik

Gdzie się wspinać na Podhalu? Najpopularniejsze skały w okolicy.

Nasz teren jest idealny jeśli chodzi o wspinanie. Mamy mnóstwo dostępnych skał z zabezpieczonymi drogami, ale również możliwości wspinania w Tatrach. Jednak tę drugą opcję najlepiej wykonywać pod okiem doświadczonych osób.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił na Podhalu polecamy Ci takie miejsca jak:

 • Skałka w Dolinie Lejowej - dolinka znajduje się między Doliną Chochołowską, a Kościeliską, ściana skalna znajduje się tuż za kasą biletową po prawej stronie, popularnie nazywana Skałką Cisową lub Między Ściany, znajdują się tam łatwiejsze drogi i jest to świetna opcja na początek;
 • Jaroniec - której wylot znajduje się w górnej części polany Biały Potok, kierując się gruntową drogą od zajazdu “Józef”, na portalu górskim znajdziesz topo skały, jednak są to trudniejsze opcje dla bardziej zaawansowanych wspinaczy,
 • Ściana nad Dziurą - znajdująca się w Dolinie ku Dziurze, są tam drogi dla bardziej zaawansowanych wspinaczy;
 • Tatrzańska Kotlina - znajdująca się na Słowacji, oddalona o 29 km od Grand Tatry, jest to świetna opcja dla początkujących wspinaczy.

Skalne-miasto-Drevenik

Skalne-miasto-Drevenik

Via Ferrata - czym jest, jak wygląda i gdzie ją znajdziesz?

W Tatrach i okolicach możesz również wybrać się na ferratę. Są to odpowiednio przygotowane drogi ze stalową liną, do której wpinasz swoją lonżę. Wszystkie dostępne ferraty znajduje się po słowackiej stronie Tatr. Najbliżej położoną znajdziesz w Tatrzańskiej Kotlinie 29 km od Grand Tatry, więc z łatwością możesz się tam wybrać. Na miejscu możesz spróbować swoich sił również na zwykłych sportowych drogach wspinaczkowych

Najbardziej znane i malownicze Via Ferraty to:

 • VIA FERRATA HZS NA MARTINSKE HOLE - znajdująca się na Małej Fatrze Luczańskiej, jedna z łatwiejszych dróg, idealna dla początkujących lub dzieci;
 • VIA FERRATA HZS KYSEL - znajdująca się w Słowackim Raju, poprowadzona dnem Wąwozu Kysel, również łatwiejsze przejście z malowniczą trasą;
 • Dve Veze - znajdująca się w Liptovské Revúce, na terenie Wielkiej Fatry, jest to mocno wspinaczkowa ferrata, więc polecana dla bardziej zaawansowanych i doświadczonych osób.
 • Via Ferratę w Dolinie Czerwonej Ławki - pierwsza ferrata w Tatrach prowadząca z Doliny Pięciu Stawów Spiskich do Doliny Staroleśnej, trasa nie jest trudna;

Oczywiście przejście ferraty wymaga również przygotowania fizycznego i psychicznego, oraz odpowiedniego sprzętu. Najważniejszymi elementami będzie: kask, uprząż, lonża do ferrat oraz odpowiednie buty. Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Wspinanie bardziej zaawansowane, czyli w Tatrach.

Jeśli jesteś już bardziej doświadczony, a wysokość i przestrzeń nie sprawia Ci problemu - możesz zdobywać tatrzańskie szczyty właśnie w taki sposób. Pamiętaj jednak, że to wymaga sporego przygotowania. Drogi w Tatrach nie są takie same jak te wymienione powyżej. Przede wszystkim polecamy Ci wybrać się z osobą doświadczoną, by czuć się bezpiecznie w trakcie wykonywania tak ekstremalnego sportu. Z pewnością będzie to niezapomniana wyprawa i zdobycie nowego doświadczenia.

Skalne-miasto-Drevenik

Po takiej wyprawie należy się błogi relaks i wypoczynek w Grand Tatry. Sprawdź nasze aktualne oferty i zarezerwuj pobyt już dzisiaj. Na miejscu czekają na Ciebie komfortowe pokoje oraz relaks w saunie i jacuzzi.

Koniecznie zaobserwuj nas na Facebooku, Instagramie oraz zasubskrybuj nasz kanał na YouTube, gdzie właśnie pojawił się nowy film. Dzięki czemu będziesz na bieżąco z promocjami oraz nowościami w Grand Tatry.

Skalne-miasto-Drevenik

Do zobaczenia w Tatrach!

Book now